ایراد سخنرانی توسط مهندس مصباح در اختتامیه داناب سال تحصیلی 97-96
ارسال شده در تاریخ
1397/09/27
- ساعت
00 و 47 دقیقه

 جناب آقای مهندس مصباح از مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی سخنان صمیمانه ای در رابطه با طرح داناب با دانش آموزان و معلمین مطرح نمودند که به شرح زیر است:

باید بپذیریم که کشور ما در موقعیت جغرافیایی کم آب قرار گرفته است. برای اینکه راحت تر قضاوت کنیم کافی است این دو عدد را در ذهن داشته باشیم که میانگین بارندگی در اروپا 2000 میلی متر و در کشور ما 240 میلی متر است. در برخی از کشورهای مرطوب میزان بارندگی به متر عنوان می شود و در کشور ما به میلی متر اعلام می گردد. ما باید خود را با این شرایط سازگار کنیم. در مسائلی که مربوط به اکولوژی، یعنی وضعیت طبیعی منطقه است، بهترین راه سازگاری است و می بایست تغییرات در راستای سازگاری باشد.

یکی از روش های سازگاری این است که ما نگرشمان را تغییر دهیم. دو نگرش وجود دارد:

نگرشی که تا کنون در رابطه با آب در کشور ما وجود داشته است این است که ما به اندازه هر مقدار مصرف، آب داریم و هرچقدر آب بخواهیم وجود دارد و دولت و متولی وظیفه دارد که این میزان آب را برای ما تأمین کند و به هرقیمتی و با هر روشی در اختیار ما قرار دهد.

نگرش جایگزین، نگرش قبل را قبول ندارد و بیان می کند اگر اتفاق یا تغییری باید رخ دهد نه تنها دولت بلکه همه مردم هم باید مشارکت کنند و اگر قرار است در این شرایط سازگار شویم باید خودمان را در این قضیه دخیل کنیم.

یکی از راه های دخیل بودن این است که مصرف روزانه آب را کم کنیم. هرکدام از ما در خصوص مسئله آب وظایفی به عهده داریم و اگر این وظایف فردی خود را انجام دهیم بسیاری از این مشکلات حل خواهد شد.

زمانی که صرفه جویی و بهتر استفاده کردن از آب مطرح می شود، همه ذهن ها به این سو می رود که بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است و کمترین میزان آب در بخش صنعت و شرب استفاده می شود و لذا هر چه تلاش در این سمت انجام شود، تأثیری ندارد.

کسانی که این مسئله را مطرح می کنند یک اشتباه را در جامعه نهادینه می کنند و آن اشتباه این است که درست است که در بخش کشاورزی آب بیشتری مصرف می شود اما تأمین آب شرب بسیار دشوار است چرا که تأمین آب برای شرب هم از نظر هزینه و هم از نظر امکانات خیلی فراتر از چیزی است که برای کشاورزی انجام می شود. علاوه بر امکانات و هزینه زیاد تأمین آب شرب، ما کمبود آب شرب هم داریم و در حال حاضر 6000 روستا در سطح کشور با تانکر آبرسانی می شوند.

آب شرب شهر شیراز از طریق سد درودزن و چاه هایی که در اطراف شهر وجود دارد تأمین می شود. این مقدار آب از ابتدای مهر امسال تا پایان شهریور سال آینده یک مقدار مشخص است.پس ما دو راه داریم، یا به یکباره تمام آن را مصرف کنیم و بعد از مدتی با کمبود آب مواجه شویم و یا اینکه با صرفه جویی نیاز خود را برطرف کنیم و در طولانی مدت نیز آب داشته باشیم.