اظهارات جناب آقای صالح جهرمی معاون سازمان آب منطقه‌ای فارس
ارسال شده در تاریخ
1397/03/05
- ساعت
03 و 52 دقیقه

10.00   ::  1397.01.29

 

 

حسین صالح جهرمی معاون سازمان آب منطقه‌ای فارس:

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، حسین صالح جهرمی بعدازظهر امروز در نخستین نشست شورای اداری شهرستان شیراز با هشدار نسبت به وضعیت وخیم ذخایر آبی استان فارس اظهار داشت: متوسط مصرف آب زیرزمینی در کشور 55 درصد است، درحالی‌که این میزان تنها در استان فارس 79 درصد می‌باشد!

وی افزود: امروز مجموعه چاه‌های حفرشده در 16 استان کشور با تعداد مشابه آن در استان فارس برابری می‌کند! و حتی به لحاظ کیفی نیز، آب این استان به‌ویژه شهر شیراز در معرض خطر است.

این مقام مسؤول با بیان اینکه هرچه سریع‌تر برای مشکل کم‌آبی استان فارس باید به فکر چاره بود، خاطرنشان کرد: آب شهر شیراز از محل سد درودزن و 182 حلقه چاه تأمین می‌شود که به دلیل پائین آمدن آب سد و کم شدن آب چاه‌ها به دلیل حفر چاه‌های غیرمجاز، قطعاً دچار مشکل خواهیم شد.

صالح جهرمی افزود: باید هر چه زودتر حداقل 500 حلقه چاه غیرمجاز استان را پر کنیم، چراکه مشکل آب شرب شهر شیراز جدی است و اگر به فکر چاره نباشیم، عن‌قریب این شهر دچار حادثه‌های وخیم خواهد شد.

وی ادامه داد: در 47 سال اخیر متوسط ورودی آب سد درودزن 900 میلیون لیتر مکعب بوده که در سال آبی 95 این میزان به 150 میلیون مترمکعب رسیده و این در حالی است که در سال 96 تبدیل به 70 میلیون لیتر مکعب شده است!

این مقام مسؤول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راهکارهای وزارت نیرو برای حل مشکل خشک‌سالی به قیمت پائین آب در ایران اشاره کرد و افزود: متأسفانه در ایران کسی ارزش آب را نمی‌داند چراکه قیمت آن ارزان است.

صالح جهرمی اضافه کرد: امروز خانواده‌ها برای پرداخت قبض موبایل خود حاضر هستند تا چند صد هزار تومان در ماه هزینه کنند اما با کم‌ترین قیمت ممکن آب‌بهای خود را پرداخت می‌کنند، بنابراین هرگز به ارزش آن پی نخواهند برد.